דיאטת כסאח

דיאטת כסאח היא כינוי לדיאטה חריפה במיוחד, כזו המוגבלת בזמן והמיועדת למטרה ספציפית (למשל, להפגיז הופעה בחתונה). באופן טבעי, הרופאים מסתייגים מהקונספט שטמונים בו לא מעט סיכונים – אולם יותר ויותר בני אדם בוחרים להתעלם מההמלצה החד משמעית של אנשי המקצוע ולחפש דיאטה המבטיחה הורדת כמה וכמה קילוגרמים תוך זמן קצר מאוד.

חשוב להדגיש: גוף האדם בהחלט יכול להתמודד עם שינוי תזונה קיצוני לפרק זמן מוגבל. כך, למשל, במסגרת קורס טיס מתקיים שבוע הנקרא "שבוע מילוט" ושבמהלכו נאלצים החיילים להתקיים על כמות כמעט אפסית של מזון במשך 4 יממות – ובנוסף לעבור מרחקים רבים במהלכן כך שההסתפקות במעט מאוד מזון לא מונעת מהם לבצע מאמץ גופני ניכר. דוגמה אחרת היא הפרואנים שמסוגלים לעבור פרקי זמן משמעותיים בלי אף פירור אוכל או טיפת מים (אחד מהם, ריי מאור, התפרסם כשהופיע בתוכנית הטלוויזיה "פנים אמיתיות" והוכיח במסגרת ניסוי מבוקר כי הוא יכול לתפקד היטב גם במשך 8 יממות נטולות כל מזון או שתייה).

אבל עוד יותר חשוב להדגיש ששינויים דרמטיים מעין אלה בתזונה – ודיאטת כסאח, כלומר דיאטה מהירה מאוד, היא בהחלט בגדר שינוי דרסטי – חייבים להיות מפוקחים ע"י רופאים או לכל הפחות על ידי דיאטנית קלינית, על מנת לוודא שלא נגרם לאדם נזק בלתי הפיך.

בין הסוגים השונים של דיאטת כסאח ניתן לציין את דיאטת הכרוב ואת דיאטת סימונס (הידועה גם בשם HCG) וגם צום מיצים מתבצע לעיתים למטרת הרזייה מהירה.

קהל היעד של דיאטות כסאח

ברוב המקרים דיאטת canstockphoto2814120כסאח היא תוצר של צורך דחוף להשיל כמות נכבדה של קילוגרמים תוך זמן קצר. כך, לדוגמה, מי שרוצה להיראות במיטבו באירוע חשוב (חתונה, בר מצווה, כנס מחזור, מפגש עם אקס שחשוב במיוחד להרשים אותו וכו'). אמנם בדרך כלל אלו הם אירועים שיודעים עליהם זמן רב מראש, ולכאורה ניתן היה לבצע דיאטה בריאה, מתונה ומאוזנת יותר במשך זמן רב כדי להשיג את אותה ירידה במשקל, אולם בכל הקשור לדיאטות הרבה יותר קל לדקלם תיאוריות מאשר ליישם אותן בפועל, נכונות ככל שיהיו.

סיבה אחרת לפצוח בדיאטה חריפה במיוחד היא רצון עז בשינוי מיידי: גם במקרים אלו ניתן היה ליצור שינוי מתון יותר לאורך זמן, קונספט עליו ממליצים כל המומחים בתחום, אולם שוב – קל יותר לדעת מה נכון מאשר לבצע זאת הלכה למעשה, מה גם שאנחנו חיים בעידן שבו אנחנו זקוקים לפידבקים מיידיים (או לכל המאוחר אחרי הפסקת הפרסומות).

במקרים אחרים דיאטת כסאח היא צעד ראשון בדרך ארוכה של ירידה במשקל, כשההשלה המהירה יחסית של קילוגרמים רבים משמשת כגורם מדרבן להמשך הדרך, שמטבע הדברים תהיה רצופת מכשולים – השינוי הבולט לעין בעקבות ה"כסאח" והרצון לשמור על ההישג יאפשרו התמודדות מוצלחת יותר עם הפיתויים הרבים שמציפים את כולנו מכל עבר.

סכנות בדיאטה מהירה מדי

כאמור, דיאטת כסאח היא קונספט מסוכן, כמו כל שינוי דרסטי מדי בבת אחת, ובפרט כשהיא מבוצעת ללא התייעצות עם איש מקצוע – שיצביע על הסכנות הספציפיות לכל אדם ואדם בהתאם למצבו הבריאותי והרגישויות הייחודיות לו.

באופן כללי הסכנות הטמונות בדיאטה מהירה מדי הן הפרעות לשינה (בגלל כמות נמוכה מדי של פחמימות), דיכאון (גם הוא עקב היעדר פחמימות בתפריט), פגיעה קשה במערכת החיסונית (בשל מחסור בחלבונים או באבץ), בעיות בעיכול (עקב השינוי הדרסטי) וכן פגיעה בעור, בשיער, בריכוז, בזיכרון ובעצמות – כך שמי שמרגיש שהוא זקוק לדיאטה קיצונית חייב לכל הפחות להתייעץ עם איש מקצוע בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *